PDF Drukuj Email
Mechanik czyta dzieciom
Wpisany przez ALitwin   
poniedziałek, 18 czerwca 2018 00:00

Na początku czerwca, podczas XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, któremu patronuje fundacja Cała Polska czyta dzieciom realizowaliśmy ostatni etap opracowanego przez bibliotekę szkolną projektu Książka nas łączy - magiczny teatr ilustracji. Projekt obejmował przygotowanie plansz z bajką, wykonanie drewnianej skrzynki do teatrzyku kamishibai oraz zajęcia czytelnicze z dziećmi w wieku przedszkolnym. Ilustracje do znanych klasycznych bajek - Złota rybkaTrzy świnki, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek przygotowała grupa uczniów z klasy 2TC pod kierunkiem pana Roberta Kowola. Do stworzenia fabuły bajek posłużyły teksty pochodzące z domeny publicznej.

Podczas kiedy tworzone były bajki, równocześnie na zajęciach praktycznych powstawała pod opieką pana Artura Handzika, drewniana skrzyneczka butai, bo tak nazywa się tradycyjna, trzydrzwiowa wersja teatrzyku kamishibai. Projekt realizowaliśmy we współpracy z Filią w Nysie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu oraz zaproszonymi do uczestnictwa w zajęciach czytelniczych nyskimi przedszkolami: nr 1, Ło!buziaki i Bajkowy Świat.

W sumie w spotkaniach uczestniczyło ponad 100 przedszkolaków. Zajęcia prowadzili uczniowie klasy 2TC - Angelika Wojda, Weronika Kwaśniewska i Staszek Narloch oraz uczennica z klasy 1TG - Oliwia Pałęga. Oprócz zaprezentowania bajki, w czasie spotkań dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki, rozwiązywały zagadki. Były również zabawy ruchowe, zręcznościowe i plastyczne. Wszyscy uczestnicy projektu, zarówno ci młodsi, jak i starsi doskonale się bawili, ale też i wiele się nauczyli. Dla naszych uczniów projekt był sprawdzianem umiejętności zawodowych oraz ważnym doświadczeniem życiowym.

Na ostatnich zajęciach podsumowujących projekt, zarówno bajki przygotowane przez uczniów, jak i teatrzyk zostały przekazane bibliotece pedagogicznej i będą służyły podczas zajęć z najmłodszymi czytelnikami. Projekt na tyle się spodobał, że spotkania czytelnicze w tej formie będą kontynuowane.

Autorką i koordynatorem projektu ze strony naszej biblioteki była pani Agnieszka Brzeźna, nauczyciel bibliotekarz.